ویژگی کارت امانت پی

 •  مدیریت پرونده های کارت اعتباری مبتنی بر عقود اسلامی و دستورالعمل های بانک مرکزی
 •  پردازش تراکنش های کارت اعتباری
 •  اعتبارسنجی مشتریان، تسویه صورت حساب ها و وصول مطالبات بصورت الکترونیکی
 •  مدیریت فرآیندهای خودکار سرویس ها و عملیات
 •  بازپرداخت اقساط و برداشت پایای مستقیم و دوره ای
 •  مدیریت انواع کارمزد
 •  گزارش تراکنش ها، اقساط و مانده اعتبار
 •  قابلیت ارائه سرویس های اعتباری از طریق خودپردازو درگاه پرداخت اینترنتی
 •  استفاده از امکانات کیف پول
 •  عضویت در شبکه باشگاهی و تخفیف فروشگاهی
 •  مدیریت کارت و سوئیچ وب اختصاصی
 •  قابلیت برداشت نقدی از دستگاه های ATM بانک سامان
 •  افزایش سهولت، سرعت و امنیت مبادلات برای مشتریان
 •  ایجاد و گسترش بازارهای جدید برای فروشندگان و افزایش دامنه انتخاب مشتریان

فرآینداعتبار سنجی و پرداخت اقساط

1- لیست مشتری با انجام معرفی و گواهی کسر حقوق و تعهد وکالت برداشت از حساب بصورت خودکار از سوی سازمان مربوطه در سیستم امانت پی تغذیه و ثبت می گردد. یا اینکه متقاضی مدارک و ضمانت نامه های دریافت اعتبار را راساً تهیه و ارایه می نماید مدارک و مستندات احراز هویت و ضمانت های مورد نیاز حداقل برای یک سال اعتبار باید داشته باشد.

2-امانت پی مشتری را ارزیابی نموده و با توجه به فیش حقوقی و سایر درآمدها، اعتبار مشتری(در آمد قابل وصول) را به مشتری و سازمان اعلام می نماید.

3- مشتری سقف اعتبار و اختیار میزان برداشت از حساب حقوقی خود را به امانت پی اعلام می کند.

4- امانت پی کیف پول مشتری را به میزان اعتبار اعلامی (و با رعایت دستور العمل های مربوطه امانت پی) و به درخواست مشتری شارژ می نماید.

5- فروشنده بر اساس سقف اعتبار کیف پول مشتری، کالا را به مشتری ارایه و هم زمان مبلغ پیش پرداخت و موعد اقساط پرداختی را مشخص و به تایید مشتری می رساند.

6- اقساط در پایان هر ماه شمسی از حساب مشتری بصورت خودکار برداشت و ظرف سه روز کاری به حساب فروشنده واریز می گردد.
نکته 1: مشتری جهت دریافت کالا می بایست به میزان یک قسط ، کیف پول خود را شارژ نماید و پس از آن (یک ماه بعد)کیف پول مشتری به میزان اعتبار اعلامی شارژ می گردد. این مبلغ جهت پوشش ریسک های احتمالی در سیستم امانت پی ذخیره می گردد. در غیر این صورت امکان پرداخت به میزان اعتبارتخصیصی از کیف پول وجود نداشته و تراکنش انجام نمی شود. در واقع، فاصله اولین قسط دریافتی از مشتری و اولین قسط پرداختی به فروشنده حدود یک ماه است. این اقساط در کیف پول حساب امانت پی به جهت صندوق پوشش ریسک نگهداری می‌شود تا در صورت تأخیر در پرداخت یا عدم پرداخت اقساط توسط مشتریان، اقساط سرمایه‌گذاران (فروشندگان) در موعد مقرر پرداخت شود.

7- محاسبه، بروز رسانی و اعلام آنلاین میزان بدهی اقساط، باقیمانده اعتبار، تراکنش ها(قرارداد) به سازمان مربوطه، مشتریان و فروشندگان
تبصره 1: ممکن است در طول یک سال اعتباری، مشتری قسمتی از اعتبار خود را هزینه نماید.
تبصره 2: به درخواست مشتری و با معرفی امانت پی، امکان بررسی مجدد اعتبار مشتری (با عنایت به افزایش در آمد های فرد) پس از پایان سال مالی اعتبار فرد وجود داشته و اعتبار سنجی مجدد سالانه قابل انجام است.

8-نکته قابل توجه در پیاده سازی این سیستم تامین وجه و سرمایه خرید توسط فروشندگان می باشد و از این روی بانک نگرانی حجم عظیمی از پرداخت وام به مشتریان را نخواهد داشت بنابر این تفاوت آن با کارت های اعتباری بر پایه عقد مرابحه رایج برخی بانک ها و موسسات،(که با عنوان کارت اعتباری انجام می گردد) این است که سرمایه کارت مرابحه توسط بانک تامین می شود ولی در این سیستم تامین سرمایه توسط فروشنده(پدیرنده) و شرکت های سرمایه گذار طرف قرارداد امانت پی انجام می گیرید. در مواردی که اقساط به موقع پرداخت نشود با استفاده از تضامین دریافتی از مشتری امکان دریافت وجوه اقساط به همراه جریمه دیرکرد را خواهند داشت.

مزیت برای فروشنده(پذیرنده)

از آنجا که با توجه به میزان درآمد و تورم کشورتمایل و استقبال از خرید اقساطی زیاد می باشد و از طرفی شرکت امانت پی دارای شبکه باشگاهی تخفیف و وبرنامه وفاداری مشتریان می باشد، همکاری فروشگاه با امانت پی می تواند بازار جدیدی برای فروشگاه ایجاد نموده و پذیرنده از دیگر امکانات و خدمات امانت پی مانند کیف پول نیز بهره مند گردد.

در قالب قراردادی دو جانبه، فروشنده با احتساب درصدی سود(مابه التفاوت فروش نقدی و اقساط) کالای خود را به مشتری تحویل داده و مبلغ اقساط آن را به صورت ماهانه از امانت پی دریافت می نماید. بدیهی است تمامی موارد مالی اعم از ضمانت نامه و پرداخت اقساط توسط امانت پی مدیریت می گردد و از این رو فروشنده دغدغه و ریسک مواردی مانند عدم پرداخت اقساط، برگشتی چک و مواردی از این دست نخواهد داشت.

نام و آدرس فروشگاه های طرف قرار داد، در وب سایت امانت پی و وب سایت شرکت پرداخت الکترونیک سامان Sep.ir که دارای بازدید کننده زیادی می باشد نیز قرار گرفته و تبلیغی گسترده برای آن فروشگاه می باشد.

با استفاده از طرح فروش اقساطی فروش کالا خود را در زمانی کوتاهتر خواهید داست و از رسوب کالا جلوگیری و سرمایه درگردش فروشندگان بیشتر می گردد (تبدیل و انتقال خرید آینده مشتریان به امروز)

با تعهد انجام تسویه توسط سازمان ضامن و امانت پی، ریسک اعتباري ناشی ازعدم بازپرداخت بدهی خریدار را در فروش هاي اقساطی (اصطالحاً چکی) حذف نموده و مدیریت آن را به امانت پی محول می گردد.

مدیریت مالی و وصول مطالبات خود از خریداران را یکسره به امانت پی محول کرده و هزینه هاي خود را کاهش می دهند.

مزیت برای مشتری(دارنده کارت)

متقاضیان دریافت کارت اعتباری با ارایه ضمانت نامه های مربوطه ، توسط امانت پی اعتبار سنجی و احراز هویت شده و پس از آن می توانند از شبکه فروشگاه های طرف قرارداد امانت پی خرید نمایند. اقساط بصورت خودکار از حساب مشتری کسر و به حساب فروشنده واریز می گردد.

 •  افزایش قدرت خرید کارکنان و اعتبار مستمر با توجه به شرایط تورمی کشور
 •  شرایط دریافت آسان با حداقل وثیقه (گواهی کسر حقوق)
 •  مدیریت هزینه و آزادی عمل در پرداخت
 •  سهولت در بازپرداخت اقساط بصورت خودکار
 •  عدم نیاز به چک و سفته جهت ضمانت
 •  شبکه گسترده پذیرندگان فروشگاهی
 •  امکان استفاده از دیگر خدمات کارت مانند کیف پول
 •  امکان استفاده از حساب امانی
 •  افزایش رضایت، تعلق و وفاداری سازمانی کارکنان
 •  امکان استفاده از مزایای باشگاهی و شبکه تخفیف فروشگاهی امانت پی
 •  امکان پرداخت بدهي به صورت يکجا و يا به صورت اقساطي
 •  اعتبار گردشي و مستمر(برگشت مبلغ اعتبار به کارت با بازپرداخت بدهي)

نحوه خرید اینترنتی و دستگاه کارت خوان

مشتری پس از مراجعه به فروشگاه و انتخاب محصول/ خدمات مورد نظر؛ هزینه کالا را با اعمال سود فروشگاه توسط دستگاه کارتخوان اختصاصی امانت پی، بصورت اعتباری(بدون نیاز به انتقال وجه) پرداخت می نماید و اقساط خرید کالا یا بصورت ماهانه پرداخت می کند.همچنین مشتریان می توانند ازلیبل QR-Code امانت پی که در فروشگاه قرار گرفته استفاده نموده و تنها با اسکن این QR-Code مبلغ را با کیف پول خود پرداخت نماید.
لازم به ذکر است دستگاه کارتخوان شرکت امانت پی علاوه بر امکان خرید با کارت اعتباری مختص به این شرکت، امکان خرید با کارت شتابی سایر بانک ها را نیز به صورت یک خرید معمولی دارا می باشد.

مشتری به وب سایت و فروشگاه اینترنتی پذیرنده طرف قرارداد مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را انتخاب و از طریق درگاه پرداخت اینترنتی امانت پی در قسمت کد تخفیف شماره کارت خود را وارد می نماید، مبلغ کالا از خرید نقدی با احتساب سود به پرداخت اقساطی تغییر یافته و مشتری بدون پرداخت هزینه کالا را خریداری می نماید.
لازم به ذکر است درگاه پرداخت امن امانت پی مختص خرید اعتباری و اقساطی نبوده و متصل به شبکه شاپرک می باشد از این روی امکان استفاده و خرید با سایر کارت های شتابی سایر بانک ها نیز (بدون اعمال روش اعتباری) میسر می باشد.

سوالات متداول کارت اقساطی

در حال حاضر صدور کارت برای شبکه باشگاهی و کارکنان سازمان ها و ارگانهای دولتی یا معتبر امکان پذیر می باشد.

1- کارت بانکی عضو شبکه شتاب است که به وسیله رمز اول و دوم شما می توانید از هرفروشگاه اینترنتی (دارای درگاه پرداخت اینترنتی) ، یا فیزیکی ( دارای دستگاه POS فروشگاهی ) خرید معمول داشته باشید. اما برای خرید اقساطی می بایست از شبکه باشگاهی و پذیرندگان طرف قرارداد امانت پی خرید نمایید.
2- دارنده کارت می تواند تا میزان مشخصی که به آن سقف اعتبار گفته می شود، از محل اعتباری که توسط شبکه باشگاهی امانت پی به آن اختصاص داده شده است، از مراکز فروش کالا یا خدمات خرید کرده و بنا به شرایط خود به صورت یک جا یا اقساطی با فواصل و مبالغ انتخابی خود اقدام به پرداخت نماید.

گردشی بودن اعتبار به این معنا است که در هر باز پرداخت، امانت پی پس از کسر سود یا کارمزد یا وجه التزام، اصل اعتبار را مجدداً به حساب دارنده کارت اعتباری باز می گرداند و دارنده کارت مجدداً می تواند آن را مصرف کند.

درخواست کارت اعتباری در حال حاضر به کارکنان سازمان های طرف قرارداد تعلق می گیرد. بدین صورت که پس از انعقاد تفاهم نامه با سازمان متبوع به کارکنان کد اعتباری تخصیص می گیرد.

1- تابعیت جمهوری اسلامی ایران
2- داشتن حداقل 18 سال تمام.
3- دارا بودن یکی از انواع سپرده های قرض الحسنه جاری، پس انداز و سرمایه گذاری کوتاه مدت در بانک عامل طرف قرارداد امانت پی برای اتصال به کارت اعتباری.
4- عدم سابقه چک برگشتی نزد شبکه بانکی کشور.
5- عدم بدهی غیرجاری.
6- کارمند رسمی ادارت و سازمان های دولتی و معتبر

کارت های اعتباری پس از بلوکه نمودن حق التزام حساب بانکی به میزان یک قسط فعال می گردد.

مدت اعتبار کارت های اعتباری امانت پی بسته به نوع محصولات و سیاست های امانت پی تعیین می شود. در حال حاضر مدت اعتبار تمامی کارت های اعتباری سه ساله می باشد و مدت اعتبار موچود در کارت بصورت سالانه تمدید می گردد.

از طریق اپلیکیش تولید رمز دوم بانک سامان(رمزینه) رمز یک بار مصرف(رمز اینترنتی) خود را دریافت و سپس از هر فروشگاه اینترنتی خرید نمایید.

خیر، شما می توانید با کارت امانت پی از هرفروشگاه اینترنتی دارای درگاه پرداخت اینترنتی یا فیزیکی دارای دستگاه کارخوان فروشگاهی خرید خود را داشته باشید. اما برای استفاده از طرح اعتباری و تخفیف باشگاهی می بایست از فروشگاه های طرف قرارداد و درگاه های امانت پی خرید نمایید.

اعتبار تخصیصی به کارت قابلیت نقد شوندگی نداشته و جهت خرید استفاده می گردد.

انتقال اعتبار از کارت اعتباری به سایر کارتهای اعتباری امکان پذیر نمی باشد. اما در صورتی که کیف پول توسط فرد شارژ شده باشد امکان انتقال وجه کیف پول میسر می باشد.
واریز از کارت های دیگر به کارت امانت پی میسر می باشد.

به محض انعقاد با سازمان ضامن و معرفی لیست نفرات توسط آن سازمان ، کارت ها چاپ شده و از شعب منتخب بانک سامان قابل دریافت است.

هر فرد بر اساس خوش حسابی، گردش مالی حساب و سابقه پرداخت اقساط، دارای اعتباری است که بر اساس آن می تواند به خرید اقساطی کالای مورد نظر خود بپردازد. بر این اساس مرتبه خرید افراد 4 حالت دارد:
مربوط به افرادی است که برای اولین بار اقدام به خرید کرده و در سیستم بانکی نیز دارای چک برگشتی نمی باشند و توان بازپرداخت اقساط را باتوجه به نامه کسر حقوق و میانگین خالص دریافتی دارا باشند، این افراد حداکثر تا سقف 5 میلیون تومان امکان خرید اقساطی را دارند.
سقف اعتبار دوم: پس از خرید اول، درصورت خوش حسابی و توان بازپرداخت اقساط، سقف خرید اقساطی این دسته از افراد تا 10 میلیون تومان افزایش می یابد
سقف اعتبار سوم: پس از خرید دوم، درصورت خوش حسابی و توان بازپرداخت اقساط، سقف خرید اقساطی این دسته از افراد تا 15 میلیون تومان افزایش می یابد.
سقف اعتبار چهارم به بعد: پس از خرید سوم، درصورت خوش حسابی و توان بازپرداخت اقساط، سقف خرید اقساطی این دسته از افراد تا 30 میلیون تومان با اخذ یک فقره چک صیادی افزایش می یابد.

سازمان شهرداری شیراز، وزارت آموزش و پرورش و ... دیگر نهادهایی که لیست آنها در وب سایت امانت پی به عنوان طرف قرارداد درج گردیده است.

قسطی که زمان پرداخت آن فرا رسیده باشد، قسط سررسید شده نامیده می شود.

قسطی که مهلت پرداخت آن گذشته باشد، قسط سر رسید گذشته نامیده می شود. لازم به ذکر است این قسط مشمول وجه التزام (جریمه دیرکرد پرداخت) می شود.

جریمه ای که به دارنده کارت به علت دیرکرد پرداخت اقساط تخصیص یافته است.

اگر دارنده کارت بازپرداخت بدهی خود را به صورت اقساطی انتخاب نماید، مبلغی به بدهی وی اضافه می شود که سود تسهیلات نامیده می شود. لازم به ذکر است سود تسهیلات از زمان صدور صورتحساب تا پایان آخرین قسط محاسبه می شود. این سود مابه التفاوت قیمت نقد و اقساطی اعمال شده توسط فروشندگان می باشد.

پرداخت اقساط به صورت اینترنتی و از طریق مراجعه به وب سایت امانت پی و یا بصورت پرداخت پایای مستقیم Direct Debit میسر می باشد.

قرارداد لازم الاجرا سندی رسمی است که بین امانت پی و دارنده کارت تنظیم می شود که به موجب آن در صورت عدم پرداخت بدهی توسط دارنده کارت، امانت پی می تواند نسبت به اخذ اجرائیه در مراجع قانونی اقدام نماید.

با تسویه حساب کامل کارت اعتباری، قرارداد لازم الاجرا فسخ می شود.

صدور کارت اعتباری، منوط به شناسایی مشتریان و ریسک اعتباری آنها است. به همین منظور مرکزی تحت عنوان "مرکز کنترل و نظارت اعتبارات" (مکنا) برای سنجش اعتبار مشتری قبل از صدور کارت اعتباری و دریافت گزارش های اعتباری از بانک بوجود آمده است.

پرشدن سقف اعتبار، داشتن بدهی غیرجاری، داشتن چک برگشتی، وجود بدحسابی قبلی و بودن نام متقاضی کارت در لیست سیاه باعث می شود اعتبار ایشان توسط مکنا تایید نگردد.

پس از بلوکه شدن اولین مبلغ قسط از حساب مشتری ، کارت فعال شده و در بازه زمانی و فواصل زمانی تعیین شده توسط مشتری؛ در پایان هر ماه شمسی از حساب مشتری بصورت خودکار برداشت می گردد.

با استفاده از دستگاه های خودپرداز (ATM) و پایانه های فروشگاهی (POS) امکان استعلام مانده حساب وجود دارد.

با کشیدن کارت در دستگاه کارت خوان منوی مربوط به اقساط فعال می گردد که در این قسمت می توانید مدت زمان و مبلغ اقساط را وارد نمایید.

با توجه به اینکه سیتم اقساط به صورت منحصر به فردو برای اولین بار با کمک شرکت پرداخت سامان کیش و توسط امانت پی ایجاد شده است میزان کارمزد بانکی تراکنش اقساط مبلغ 2000 تومان می باشد که از مشتری کسر می گردد.