انواع مدل های باشگاه مشتریان

سیستم ها و مدل های مختلف و متنوعی از انواع باشگاه و برنامه وفاداری مشتریان وجود دارد که تنها قسمت کوچکی از آنها مدل های تخفیف می باشد. در ادامه به تعدادی از این مدل ها بر اساس نیاز فروشندگان و تامین کنندگان می پردازیم.

فروشنده بخشی از وجه کالا یا خدمات خود را تخفیف داده و آن را دریافت نمی کند. بطور مثال اگر یک کالا با ارزش ۱۰۰تومان و تخفیف ۱۰ درصدی باشد فروشنده کالا ۹۰ تومان دریافت می کند.

تخفیفی است اعتباری و امتیاز معادل ریال است یعنی در خرید اول از حساب پذیرنده کسر نمی شود اما برای خرید بعدی برای خریدار ذخیره می شود. به عنوان مثال اگر یک پذیرنده کالای 100 تومانی را با ۱۰ درصد تخفیف اعتباری عرضه نماید. خریدار باید ۱۰۰ تومان با کارت بانکی خود پرداخت نماید و فروشگاه نیز همان مبلغ را دریافت می کند اما برای مراجعه و خرید بعدی خریدار ۱۰ تومان اعتبار ذخیره شده و قابل کسر است.

این روش معمول‌ترین متد برای برنامه وفاداری می‌باشد. مشتریان با توجه به تعداد بار خرید خود امتیاز کسب می‌کنند و این امتیاز به جایزه متناسب با آن تبدیل می‌شود. شرکت‌های زیادی از این روش استفاده می‌کنند. این روش فقط مناسب بیزینس‌های دارای فروش متناوب و کوتاه مدت می‌باشد.
مشتریان در هر بار مراجعه و با توجه به مبلغ پرداختی خود امتیاز جمع می کنند و با رسیدن به سقف امتیازی مشخص از منافع آن بهره مند می شود. این منافع می تواند تبدیل امتیاز به معادل ریالی، تبدیل به هدیه ای خاص و یا تبدیل آن به خدماتی خاص گردد.این تخفیف به صورت آنی محاسبه و از کارت بانکی آنلاین باشگاه قابل تراکنش می باشد. مشتری می تواند با کارت باشگاه خود مبلغ کالا را با کسر تخفیف آن بصورت آنی پرداخت نماید.

ارائه یک جایزه کوچک به عنوان پایه برنامه و سپس تشویق مشتری به تکرار خرید خود توسط ارائه جایزه‌های دارای ارزش بالاتر و بالا بردن سطح وفاداری مشتری از ویژگی این نوع سیستم می باشد. بزرگترین تفاوت بین سیستم امتیازدهی و لایه‌ای این است که مشتریان از برنامه وفاداری ارزش بلندمدت‌تری را دریافت می‌کنند.
این مدل از باشگاه برپایه سیستم امتیاز دهی است، با این تفاوت که بجای اینکه مشتری با رسیدن به امتیازی خاص از منافع مشخصی (برای یکبار) استفاده کند، می تواند به میزان افزایش امتیاز خود و با رسیدن به سطوح امتیازی بالاتر در سیستم مشتری مداری شما، از منافعی بصورت دائم برخوردار شود.
در این سیستم فروشنده درگیر برقراری توازن بین امتیاز و هدیه نخواهد بود و مشتری بصورت دائم با برنامه وفاداری فروشنده درگیربوده و برای استفاده از منافع دائمی بیشتر و رسیدن به سطوح بالاتر در سیستم مشتری مداری شما تلاش خواهد کرد.
به دلیل دائمی بودن منافع، مشتری می داند مادامی که مشتری شماست از منافع آن سطح از وفاداری برخوردار است و ارتباط مشتری با شما تداوم بیشتری خواهد داشت. راه اندازی باشگاه مشتریان بر اساس کارت های لویالتی (کارت های وفاداری) با عنوان برنز، نقره ای، طلایی، پلاتینیوم و ... بر همین مدل از برنامه وفاداری شکل گرفته است.

این نوع سیستم باشگاه و برنامه وفادارسازی مشتریان برای کسب و کار هایی مناسب است که نیاز به محصول یا خدمات آن کسب و کار بصورت دوره ای در مشتری وجود داشته باشد.در این مدل، فروشنده تعهدی را برای مشتری ایجاد می کند و در قبال انجام این تعهد، مزایا و امکانات ویژه ای(از قبیل اعتبار هدیه، تخفیف بیشتر، خدمات VIP ,…( برای مشتری در نظر گرفته می شود.

با استفاده از پیشنهادهای جذاب، سیستم های امتیاز و اعتباردهی بیشتر در ازای مراجعه زودتر، مراجعه بیشتر و خرید بیشتر، مشتری به مرور به سیستم شما وفادار خواهد شد، با استفاده از کارت های هدیه و سیاست های جایزه ای اطلاع رسانی به مشتری، شما بار ها و بار ها در ذهن مشتریتان یاداوری خواهید شد.
امروزه هدف مشتری از خرید فقط برطرف کردن نیاز های زندگی نیست، مشتریان دوست دارند از خرید خود بیشترین لذت را ببرند، طراحی یک بازی در باشگاه مشتریان، علاوه بر معروف و محبوب کردن برند شما، به وفاداری مشتریان و همچنین تبلیغات دهان به دهان و در نتیجه افزایش مشتریان جدید نیز کمک شایانی خواهد کرد. برگزاری مسابقه و قرعه کشی نمونه ای از راه های ایجاد لذت در مشتری است، این مدل از وفادار سازی مشتریان برای اکثر کسب و کار ها قابل اجرا و تاثیر گذار است. طراحی یک بازی یا سرگرمی در رابطه با کارتان برای مشتریان می‌تواند آنها را ترغیب به حضور بیشتر و متناوب‌تر در کسب و کار شما کند. بنابراین توجه داشته باشید که امتیاز لازم برای ورود مشتری به بازی شما باید کاملا برای او دست یافتنی باشد، توجه نمایید شانس برنده شدن مشتری در اینگونه بازی ها نباید کمتر از 25% باشد.

این مدل از همکاری ها در راه اندازی باشگاه مشتریان باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که بصورت متقابل و برد-برد برای طرفین همکاری پیاده سازی شود و مشتری نیز احساس کند که این مزایا فقط به دلیل وفاداری به طرف مقابل برایش ایجاد شده است. مشارکت استراتژیک با برندها و دیگر کسب و کارها از تاثیر بالاتری روی وفاداری مشتریان و توسعه هر کسب و کار برخوردار می‌باشد. در این روش نیز شناخت کامل مشتریان و نیازها و سلایق آنها حائز اهمیت می‌باشد.

در این مدل باشگاه تمرکز به مشتریان جدید برای جذب مشتریان وفادار در کنار حفظ مشتریان وفادار و ثابت است، در این نوع باشگاه مشتریان به محض عضویت در باشگاه از منافع و امکانات خاصی بهره مند می شوند.

این باشگاه ها بر روی مشتریان جدید تاکیدی ندارند وعمدتاً ارایه دهنده خدمات به مشتریان قبلی و تمرکز و توجه به مشتریان وفادار قبلی را استراتژی خود برگزیده اند.

در اين نوع باشگاه، اعضا يا مشتريان براي عضويت، بايد حق عضويت بپردازند و اغلب يک فرم کامل و طولاني را پر ميکنند.به اين ترتيب ، اعضاء علاقه مند به عضويت در خواهند آمد.

اهداف کلی باشگاه مشتریان

هدف اصلی باشگاه مشتریان و یا برنامه های وفاداری نظیر آن، ایجاد رابطه ای دوطرفه و تعاملی با مشتری است، در یک باشگاه مشتریان حرفه ای مشتری کاملاً درک می کند که شما قدردان وفاداری او هستید، نظراتش را ارج می نهید و برای مشتریان وفادار خود منافع بیشتری را در نظر گرفته اید.

  1. جمع آوری اطلاعات مربوط به مشتریان و کشف عادات و سلایق مشتری از جمله: تعداد دفعات و فاصله بین مراجعه ، مدت زمان از آخرین خرید، علاقه مندی ها و عادت ها، مبالغ پرداخت شده توسط مشتریان، ریز تراکنش ها، تعداد مشتریان، تاثیرگذاری آفرها و ... می باشد
  2. وفادار نمودن مشتریان ثابت؛ توجه نمایید که مشتری ثابت، مشتری وفادار شما نیست چرا که مشتری ثابت اگر شرایط بهتری نسبت به شرایط شما پیدا کند، شما را ترک خواهد کرد پس وفادار سازی مشتریان فعلی از مهمترین اهداف باشگاه مشتریان می باشد.
  3. افزایش سودآوری؛ یک برنامه وفاداری می تواند منجر به فروش بیشتر، مشتریان مکرر و سود خالص بیشتری شود.
  4. حفظ مشتریان کنونی، جلوگیری از ریزش مشتریان، بازگشت مشتریان جدا شده
  5. ایجاد و افزایش ارزش و ایجاد جذابیت برای جذب مشتری جدید و استفاده به‌عنوان ابزار تبلیغاتی اثربخش
  6. کاهش هزینه های بازاریابی؛ از آنجا که جذب مشتریان جدید حداقل 5 تا 10 برابر گران تر از حفظ آن است، برنامه های وفاداری مشتری برای کسب و کارهای کوچک می تواند منجر به افزایش سود همراه با کاهش هرینه های بازاریابی و تبلیغات شود.
  7. برندینگ کسب و کار
  8. نظر و رضایت سنجی مشتریان
  9. ایجاد بانک اطلاعاتی، داده کاوی و پایگاه دانش از مشتریان جدید
  10. افرایش دانش و آگاهی مشتریان از محصولات و خدمات کسب و کار به همراه معرفی محصولات جدید

مزایا و قابلیت های باشگاه مشتریان

مشتریان ثابت و قدیمی شما بطور میانگین 70 درصد بیشتر از مشتریان جدید در کسب و کار شما پول خرج می کنند. هرچه درصد وفاداری مشتری افزایش یابد میزان فروش شما نیز بیشتر خواهد شد. این خود بهترین دلیل برای تلاش درجهت وفادار سازی مشتریان است.

راه اندازی باشگاه مشتریان یک نوع تبلیغات نیست بلکه باعث می شود که هزینه های زیادی که بابت تبلیغات و جذب مشتری پرداخت می کنید به هدر نرود و شما بتوانید مشتری را به کسب و کار خود وفادار کنید.
هزینه جذب یک مشتری جدید 5 تا 10 برابر نگهداری یک مشتری قدیمی است. بنابر این شما برای جذب و نگهداری مشتریان می توانید با یک پنج تا یک دهم سرمایه گذاری و هزینه تبلیغات مشتری قدیمی را تشویق به مراجعه و خرید مجدد نمائید، با وفاداری مشتری و خرید دوباره او می توانید امیدوار باشید که این مشتری بارها و بارها از شما خرید خواهد کرد درحالیکه تضمینی برای مراجعه مجدد مشتری جدید، "که برای اولین بار از شما خرید می کند" وجود ندارد مگر اینکه سیاستی برای وفادار کردن مشتریان جدید داشته باشید. بنابراین در شرایط فعلی اقدام عاقلانه افزایش فروش با حفظ رضایت مندی مشتریان فعلی و کاهش در هزینه های تبلیغاتی میسر خواهد بود، همه این موارد تنها زمانی می تواند اتفاق بیافتد که شما آماری دقیق از عملکرد مشتریان خود و تمایلات انها داشته باشید و بتوانید در زمان مناسب برای فروش، محصول خود را ارائه دهید.
x 100 [ مشتریان جدید اضافه شده / کل هزینه های بازاریابی و فروش ] = هزینه‌ جذب مشتری

با استفاده از پیشنهادهای جذاب، سیستم های امتیاز و اعتباردهی بیشتر در ازای مراجعه زودتر، مراجعه بیشتر و خرید بیشتر، مشتری به مرور به سیستم شما وفادار خواهد شد، با استفاده از کارت های هدیه و سیاست های جایزه ای اطلاع رسانی به مشتری، شما بار ها و بار ها در ذهن مشتریتان یاداوری خواهید شد.

مشتریان وفادار هزینه های پس از خرید کمتری را به شرکت تحمیل می نمایند و در صورتی که وفاداری تا حد زیادی افزایش یابد ناخودآگاه مشتریان در نقش وکیل محصولات عمل می نمایند. به این معنی که این مشتریان از برند مورد نظر خود در مقابل دیگران حمایت کرده و افراد را به استفاده از برند مورد نظر خود ترغیب می نمایند. «مشتری به عنوان وکیل» حد نهایت وفاداری مشتری محسوب می شود. اگرچه دستیابی به این نهایت نسبتا دشوار است ولی داشتن هر یک «مشتری به عنوان وکیل» خود یک کانال معرفی، تبلیغات و حمایت از شرکت محسوب می شود.
طراحی و ارایه سیاست های جذاب باشگاه مشتریان؛ تعاملی برد-برد برای شما و مشتری ایجاد می کند و باعث می شود مشتری به نیکی از شما نزد دیگران یاد کند. علاوه براین بسیاری از مشتریان حاضرند برای استفاده از منافع بیشتر نزد شما، بصورت آگاهانه اقدام به بازاریابی و معرفی مشتری جدید به کسب و کار شما کنند، ارائه یک برنامه کاربردی در بازاریابی آگاهانه و ارائه پاداش های خوب در ازای معرفی مشتری جدید علاوه بر افزایش مشتریان شما، به وفاداری بیشتر مشتریان قدیمی نیز منجر خواهد شد.

صدور کارت عضویت الکترونیکی منحصر به فرد برای اعضای باشگاه وفاداری مشتریان با قابلیت کیف پول، طراحی و لوگوی اختصاصی(بدون امکان کارت به کارت. با قابلیت نقد شدن در دستگاه های خود پرداز بانک سامان مطابق قوانین بانک مرکزی) و امکان ایجاد کارت های هدیه، بن کارت، کارت گارانتی برای مشتری با چاپ برند اختصاصی توسط امانت پی صورت خواهد پذیرفت. این کارت قابلیت تبدیل به کارت اعتباری و خرید اقساطی را پس از ارزیابی اعتبار (توسط امانت پی) فراهم می کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های کیف پول دیجیتال سرعت بالای آن است. پرداخت با کیف پول دیجیتال در لحظه انجام می‌شود. علاوه بر این وقتی از کیف پول خود استفاده می‌کنید و پرداختی صورت می‌گیرد، تراکنش مالی انجام شده به صورت اتوماتیک ذخیره می‌شود تا بتوانید بعدها در صورت نیاز به آن رجوع کنید. با استفاده از این کیف پول دیجیتال با سرعت و امنیت کامل در عرض چند دقیقه انجام می‌شود. همچنین با فشردن چند دکمه پرداخت و خرید خود را به سرعت انجام دهید و بدین صورت اکثر معاملات در چند ثانیه تکمیل می گردند. شما می‌توانید تمام حساب‌های بانکی خود را درون یک کیف پول الکترونیکی وارد کنید و مدیریت همه‌ آن‌ها در اختیار داشته باشید. در این صورت، در کیف پول حقیقی خود هم فضای بیشتری خواهید داشت و نیازی به حمل کارت‌های اعتباری ندارید.

می‌توانید از تسهیلات پرداخت اتوماتیک استفاده کنید تا به طور خودکار پرداخت‌ها را انجام دهد.

می‌توانید بودجه‌های ثابت را به مقوله‌های هزینه خاص تخصیص دهید تا اطمینان حاصل کنید که شما بیش از آنچه که باید در موارد خاص خرج نمی‌کنید. با در نظر گرفتن مبلغ مشخصی برای رفت‌وآمد، شارژ تلفن، پرداخت قبوض، سفارش غذا و غیره می‌توانید با کمک این کیف پول دیجیتال هزینه‌های ماهانه‌ی خود را مدیریت نموده و گزارش های متنوعی را دریافت نمایید.

ارایه خدمات زیرساخت باشگاهی امانت پی

بر اساس اهداف ذکر شده در جهت استراتژی های بازاریابی و وفادار کردن مشتری به یک کسب و کار، از کارت های وفاداری (Loyalty Card) به منظور کانال ارتباطی بین مشتریان و نرم افزار باشگاه مشتریان (Loyalty Club) استفاده می شود.
از این کارت ها در فروشگاه ها و مراکز خدماتی با نام های کارت لویالتی، کارت اختصاصی، کارت عضویت، کارت هواداری، کارت هدیه، کارت باشگاه مشتریان، کارت مشتریان VIP، کارت امتیاز دهی، کارت جایزه و ... یاد می شود.
پذیرنده (کسب و کار)، مشتری خود را در باشگاه مشتریان خود عضو می کند و به او یک کارت وفاداری می دهد، درصدی از خرید مشتری به عنوان اعتبار داخل این کارت شارژ می شود و مشتری می تواند در خرید بعد از این اعتبار استفاده کند، علاوه براین مشتری با هر خرید امتیاز خود را افزایش می دهد و با افزایش این امتیاز می تواند از پیشنهادات جذاب تر و متنوع تری استفاده کند.

صدور کارت عضویت الکترونیکی منحصر به فرد برای اعضای باشگاه وفاداری مشتریان با قابلیت کیف پول، طراحی و لوگوی اختصاصی(بدون امکان کارت به کارت. با قابلیت نقد شدن در دستگاه های خود پرداز بانک سامان مطابق قوانین بانک مرکزی) و امکان ایجاد کارت های هدیه، بن کارت، کارت گارانتی برای مشتری با چاپ برند اختصاصی توسط امانت پی صورت خواهد پذیرفت. این کارت قابلیت تبدیل به کارت اعتباری و خرید اقساطی را پس از ارزیابی اعتبار (توسط امانت پی) فراهم می کند.

دارندگان کارت باشگاه می توانند کارت خود را نقدی شارژ نموده و یا از مزایای اعتباری آن جهت خرید کالا و خدمات بصورت اعتباری و اقساطی در مجموعه شبکه باشگاهی بهره مند گردند.

جهت سهولت در خرید مشترکین می توانند کیف پول الکترونیک را شارژ کرده و هزینه فروشگاه را با کیف پول خود پرداخت نمایند که این خرید نیز شامل تخفیفات می باشد.

لیست مشتری با انجام معرفی و گواهی و تعهد وکالت برداشت از حساب بصورت خودکار و کسر حقوق از سوی سازمان مربوطه در سیستم امانت پی تغذیه و ثبت می گردد.
امانت پی مشتری را ارزیابی نموده و با توجه به فیش حقوقی و سایر درآمدها، اعتبار مشتری(در آمد قابل وصول) را به مشتری و سازمان اعلام می نماید.
فروشنده بر اساس سقف اعتبار کیف پول مشتری، کالا را به مشتری ارایه و هم زمان مبلغ پیش پرداخت و موعد اقساط پرداختی را مشخص و به تایید مشتری می رساند.

ایجاد ساختار سفارشی تخفیفی روی دستگاه کارتخوان بر اساس نیاز فروشنده و مدل تخفیفی

پرسش های رایج باشگاه مشتریان

در ازای استفاده شما از خدمات الکترونیک باشگاه امانت پی (با استفاده از کارتهای امانت پی یا کارتهای شتابی معرفی شده در حساب کاربری)، مطابق با ضرایب عنوان شده در بخش "کسب امتیاز" سایت، امتیازاتی برایتان منظور می شود که با در نظر گرفتن سطح امتیاز و زمان سپری شده، قابل خرج در تمامی زمینه های پاداش (نقدی، تسهیلات، شرکت در قرعه کشی ها و تبدیل به پول نقد در بانک سامان و ...) می باشند.

خیر، امانت پی ارایه دهنده زیرساخت های سخت افزاری ، سوییچ و نرم افزاری را به درخواست باشگاه داران انجام می دهند و دخل و تصرفی در نوع و برنامه وفاداری مشتریان و خدمات باشگاه داران ندارد از این روی طرف حساب مشتریان، مالک باشگاه می باشد و امانت پی پشتیبانی و پاسخگوی مشتریان نمی باشد.

بستگی به مالک باشگاه (باشگاه دار) و توافق ایشان با مشتریان دارد.

امتیازهمان لحظه لحاظ نمی گردد و پس از گرفتن اطلاعات از بخش های مختلف بروزرسانی می شود.

بستگی به مالک باشگاه (باشگاه دار) و توافق ایشان با مشتریان دارد.

بستگی به مالک باشگاه (باشگاه دار) و توافق ایشان با مشتریان دارد.

بله امتیاز از طریق کارت معرفی شده به سیستم قابل دستیابی می باشد.

کیف پول امانت پی حکم واحد پولی مشترک بین باشگاه و اعضا را دارد. به گونه ای که اعضا می توانند با انجام برخی فعالیتهای باشگاهی، یا تبدیل امتیاز به کیف پول نسبت به انجام خرید در سایر باشگاه های امانت پی اقدام نموده و یا در صورت استفاده از کارت امانت پی آن را در دستگاه های عابر بانک ATM بانک سامان به پول نقد تبدیل نمایند.

خیر. ‌طبق ماده 211 قانون مدني، ملاك اوليه سنجش اهليت متعاملين، بالغ، عاقل ورشيد بودن است. با توجه به مفاد ماده 1209 قانون مدني در كليه معاملات، عقود، محاكم عدليه و ادارات دولتي و دفاتر اسناد رسمي، كساني كه به سن 18 سال شمسي نرسيده‌اند، اعم از مونث و مذکر، در حكم غير رشيد شناخته مي‌شوند و بنابراین اين دسته از اعضاي باشگاه مشمول اعطاي تسهيلات طرح اعتباری نبوده و فقط مي‌توانند طبق ضوابط، از مزاياي ديگر باشگاه، از جمله پاداش نقدي و تخفیف ها استفاده کنند.

کدی است یونیک که بعد از عضويت در باشگاه مشتریان به مشتری اختصاص مي يابد و در صورتي که شخص ديگري به هنگام ثبت نام در باشگاه اين کد را دربخش "کد معرف" درج نمايد، بنا به توافق باشگاه دار و مشتری از امتياز تشويقي برخوردار خواهد شد.